Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) získala na Letnej univerziáde (LU SR 2020) najviac medailí zo športových súťaží, ktoré sa uskutočnili v Žiline. 22 jedinečných medailí získali študenti UNIZA až v 11-tich športových disciplínach z 13-tich. O celkovom poradí univerzít na LU SR 2020 sa však rozhodne až neskôr. Športové súťaže v šerme a aerobiku ukončia univerziádu v novembri, pokiaľ to spoločenská situácia umožní.

LU SR 2020 slávnostne otvorili na univerzitnom námestí UNIZA príhovory rektora UNIZA Jozefa Jandačku, prezidenta Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) Júliusa Dubovského, prezidenta Slovenského olympijského a športového výbor (SOŠV) Antona Siekla, primátora mesta Žilina Petra Fiabaneho. Všetci vyjadrili silnú podporu univerzitnému športu a športovcom i organizátorom podujatia vyslovili obdiv a vďaku.

Hneď po slávnostnom otváracom ceremoniáli univerziády nasledovala súťaž v cyklistike MTB XCO. Keďže UNIZA je technicky orientovaná univerzita, dala si záležať na dokonalej príprave aj technicky náročných športových súťaží. Skutočný adrenalínový zážitok tak zažili aj súťažiaci v cyklistike MTB XCO, kde získala UNIZA prvú medailu, v kategórii žien sa študentka UNIZA Annamária Uhrínová umiestnila na druhom mieste.

Na LU SR 2020 v Žiline sa zaregistrovalo viac než 500 športovcov, ktorí predviedli vynikajúce výkony aj v zmenených a prísnych podmienkach pod vplyvom aktuálnych opatrení. Účasť športovcov na LU SR 2020 je dôkazom, že šport je veľmi dôležitou súčasťou našej spoločnosti aj v neľahkej dobe. Najväčší úspech zaznamenala UNIZA v kolektívnych športoch: v basketbale, volejbale a futbale. Žilinskí basketbalisti a volejbalistky vybojovali víťazstvo, volejbalisti UNIZA obsadili striebornú priečku a futbalisti skončili tretí. V športovej disciplíne basketbal 3x3 si tri tímy žilinských basketbalistov rozdelili všetky pódiové umiestnenia.

Kvalitné výkony tímu športovcov sa podávajú vždy v najsilnejšej myšlienke hrať, bojovať a postupovať na najvyššie súťaže ( ligové, extraligové, majstrovstvá sveta univerzít).

UNIZA získala zlato aj individuálnych športových disciplínach, kde je stav mysle a kritického myslenia spolu s ovládaním presnej a dokonale zvládnutej techniky mimoriadne dôležitým faktorom pre dosiahnutie najvyššieho zásahu, či už pri streľbe z luku alebo v ťahu figúrkou. V divízii olympijský luk Žilinská univerzita v Žiline dosiahla hneď dve pódiové umiestnenia, keď zlatú priečku vybojoval Boris Baláž a bronz si odniesol Dávid Ivan. Zo súboja šachistiek vyšla víťazne študentka UNIZA Anastasiya Shcherbatsevich.

Silný zážitok a beztiažový stav zažili aj študentky v jumping maratóne. V jumpingu UNIZA získala zlatú medailu (Monika Pavlíková), striebornú medailu (Lucia Piatriková) a bronzovú medailu (Ľubica Hliničanová). V  tenise žien získala študentka UNIZA Laura Janíčková peknú tretiu priečku. V plávaní mužov obsadili študenti UNIZA tretie miesto a to hneď trikrát (Erik Homoky 50m P a 100m P a Patrik Ficka 200m PP). Najúspešnejšou univerzitou v silovom trojboji podľa získaných medailí sa stala UNIZA so ziskom 4 medailí (1x zlatá Slavomír Juššík, 2x strieborná Martin Hrompa a Boris Kollár a 1x bronzová Branislav Caban).

Mnohí športovci zažili na Letnej univerziáde očakávané, ale aj prekvapivé momenty, napínavé zvraty, osobné rekordy a víťazstvá. LU SR 2020 bola v každom prípadne silným a neopakovateľným zážitkom pre športovcov, ale aj organizátorov, trénerov a dobrovoľníkov. Jej príbeh nekončí, ale pokračuje ďalšími dvoma súťažami v novembri, pokiaľ to spoločenská situácia dovolí.

Posledné športové súťaže v plávaní ukončil záverečný ceremoniál, po ktorom Július Dubovský, prezident SAUŠ vyslovil poďakovanie rektorovi UNIZA za profesionálnu organizáciu najvýznamnejšieho športového podujatia vysokoškolákov v tomto neľahkom čase. Za kvalitnú prípravu a organizáciu sa rovnako poďakoval aj Ústavu telesnej výchovy (ÚTV UNIZA) a riaditeľom jednotlivých športových súťaží.

Profesionálne a kvalitne odvedenú prácu odzrkadľuje aj fakt, že počas štvordňového podujatia LU SR 2020 sa nevyskytol závažný problém, či už z hľadiska organizačného alebo technického zabezpečenia, a ani protest, ktorý by musela riešiť športová komisia v danom športe.“ dodal PaedDr. Róbert Janikovský, riaditeľ ÚTV UNIZA.