Za účasti všetkých krajov Slovenskej republiky, desiatok univerzít a niekoľkých stredných škôl a gymnázií sa na Žilinskej univerzite v Žiline uskutoční v termíne od 5. do 8. októbra 2020 Letná univerziáda Slovenskej republiky 2020. Fyzickú zdatnosť a duševnú rovnováhu si zmeria takmer 500 športovcov, ktorí budú súťažiť v 15 športoch.

 

UNIZA bude už po štvrtýkrát  usporiadateľom Letnej univerziády Slovenskej republiky 2020 (LU SR 2020), na ktorej sa zúčastní okolo 500 študentov, vrátane reprezentantov SR v jednotlivých športoch, ďalej členov realizačných tímov a športových fanúšikov. Na Letnej univerziáde SR – LU SR 2020 sa bude súťažiť v 15 športových disciplínach: atletika, lukostreľba, šach, basketbal, orientačný beh, šerm, 3x3 basketbal, aerobic, volejbal, cyklistika, plážový volejbal, tenis, futbal, silový trojboj a plávanie.

 

UNIZA usporiada 13 súťaží prevažne vo svojich alebo prenajatých objektoch, ale napríklad futbal bude prebiehať na hlavnom futbalovom štadióne MŠK Žilina a plávanie v MKP Žilina. Športové súťaže v atletike a aerobicu sa budú konať v Bratislave. Práve tu začína 1. 9. 2020 prvá súťaž v atletike a to ako súčasť memoriálu Martina Babiaka. Aerobik bude prebiehať tiež v Bratislave a bude organizovaný ako medzinárodná súťaž v novembri tohto roka (ak bude medzinárodná účasť povolená).

 

O súťažnom systéme, pravidlách a kvalifikáciách v kolektívnych aj individuálnych športoch informuje organizátor LU SR 2020 – UNIZA prostredníctvom web stránky https://lusr2020.uniza.sk/, kde je od 2.3.2020 spustená elektronická registrácia športovcov. Registrácia na atletiku je možná len do 28. 8. 2020.

Prihlášky na LU SR 2020 je potrebné zasielať výhradne elektronicky najneskôr do 1.10.2020. Predseda Športovej komisie Slovenskej asociácie univerzitného športu potvrdí nomináciu na základe smerných čísel resp. výkonnosti prihláseného športovca a spätne ho informuje o jeho účasti na univerziáde. Prihlášky v kolektívnych športoch zasielajú vedúci družstiev tých univerzít, ktoré zvíťazili v regionálnych kvalifikáciách.

 

UNIZA organizuje prestížny otvárací ceremoniál 5. októbra 2020. Nové logo LU SR 2020, vlastná inštrumentálna hudba, atraktívny sprievodný program aj so zapálením univerziádneho ohňa presvedčia každého účastníka o vysokej úrovni celoslovenskej športovej akcie. Úvodnou súťažou so štartom hneď po slávnostnom otvorení univerziády bude súťaž v cyklistike MTB XCO. Pre najlepších športovcov budú pripravené unikátne medaily.

 

Nielen otváraciemu ceremoniálu, ale hlavne organizačnému, technickému, personálnemu a materiálnemu zabezpečeniu jednotlivých športov sa venujú organizátori v plnom prúde. Synergia organizačného tímu, inteligentný dopravný systém, technické zabezpečenie cyklotrasy, tratí pre orientačný beh a ďalších športovísk, nové zrekonštruované internáty pre súťažiacich, stan s nabíjacími stanicami od SSE, autobusy od SAD Žilina a mnohé ďalšie sú silnými podpornými benefitmi, ktoré sú pripravené pre lepšie fungovanie celkového ekosystému športovcov na LU SR 2020.

Vysokoškolský šport má na Slovensku silnú tradíciu, v roku 2019 sme si  pripomenuli  100. výročie od jeho vzniku.

 

Nech cítiť odhodlanie a sebavedomie športovcov, bojového ducha v každej disciplíne, súdržnosť a podporu pri každej príležitosti, v každom zápase. Nikdy sa nevzdať a bojovať až do konca nech platí nielen v športe. Ďakujem všetkým, ktorí sú súčasťou tohto projektu, LU 2020 SR, že im záleží na univerzitnom športe. Spoločne tak vytvárame identitu UNIZA, ktorá je otvorená novým výzvam. UNIZA si všíma jedinečnosť študenta a podporuje jeho zdravého ducha aj telo,“ povedal rektor UNIZA prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD.

 

„Aj napriek niekoľkým obmedzeniam spôsobených vplyvom koronakrízy plne rešpektujeme aktuálne platné nariadenia a veríme, že Letná univerziáda prebehne tak, že bude spokojné vedenie UNIZA, mesto, aj zástupcovia jednotlivých univerzít a všetci zúčastnení,“ dodal PaedDr. Róbert Janikovský, riaditeľ Ústavu telesnej výchovy UNIZA.

 

Kontakt pre médiá:
Žilinská univerzita v Žiline

Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing
Mgr. Adriana Valentovičová

E-mail: media@uniza.sk

Tel.: +421 41 513 5129 | mobil: +421 905 658 003